Noderīgi

Kampaņa “Neapzodz sevi – paņem biļeti!”

Auotransporta Direkcija turpina informatīvu kampaņu “Neapzodz sevi – paņem biļeti!” ar mērķi veicināt iedzīvotāju līdzatbildības sajūtu, pieprasot braukšanas biļeti, par kuru pasažieris ir samaksājis, un nepieļaut biļešu tirdzniecības pārkāpumus autobusos.

Autotransporta direkcijas kontrolieri periodiski konstatē pārkāpumus, kas saistīti ar biļetes neizsniegšanu vai biļetē norādītās pieturvietas neatbilstību tai, ko pasažieris nosaucis. Tāpat par šo tēmu tiek saņemtas sūdzības no pašiem iedzīvotājiem. Šobrīd, kad piešķirtais finansējums nav pietiekams, lai uzturētu reģionālo maršrutu tīklu esošajā apjomā, ir būtiski, lai Autotransporta direkcijai iesniegtie dati par sabiedriskā transporta izmantošanas biežumu būtu atbilstoši reālajam pieprasījumam.

Pēdējo gadu laikā Autotransporta direkcija ir palielinājusi veikto kontroļu skaitu reģionālo maršrutu autobusos, vairāk nekā 500 maršrutu ir ieviestas abonementa biļetes, lai pasažierim nevajadzētu katru braukšanas reizi pirkt biļeti, maksājot skaidrā naudā, 120 maršrutos pasažieru pārvadājumi tiek veikti ar autobusiem, kuros ierīkota videonovērošana, 219 maršrutos ir ieviesti bezskaidras naudas norēķini, tomēr ar šiem pasākumiem nepietiek, lai izskaustu biļešu tirdzniecības pārkāpumus, jo tādi joprojām tiek konstatēti, kā arī nereti par šo tēmu sūdzas paši pasažieri. Izplatītākie pārkāpumi ir biļetes neizsniegšana pasažierim, nulles vērtības biļetes izsniegšana pasažierim, kurš par to ir samaksājis, kā arī biļetē norādītās pieturvietas nesakritība ar to pieturu, ko pasažieris nosaucis autobusa vadītājam biļetes iegādes brīdī.

“2019. tiks sludināts konkurss par sabiedriskā transporta pakalpojumu nodrošināšanu no 2021. gada. Plānots, ka no 2021. gada visos autobusos būs ieviesti bezskaidras naudas norēķini un videonovērošana, kas ļaus novērst biļešu tirdzniecības pārkāpumus, bet šobrīd, kad visi autobusi vēl nav aprīkoti, nozīmīga loma ir tieši pasažieriem. Pēdējos gados ir panākts būtisks progress pakalpojumu kvalitātes uzlabošanā, piemēram, šobrīd vidējais autobusu vecums ir tikai 11 gadi, bet vēl gadu atpakaļ tas bija 12,28 gadi. Uzlabojot kvalitāti un attīstot lojalitātes programmas, ir izdevies samazināt pasažieru skaita kritumu, tomēr pārvadāto pasažieru skaita statistika reizēm aizvien neatbilst faktiskajam pieprasījumam,” uzsver satiksmes ministrs Uldis Augulis.

“Nereti iedzīvotāji autobusa vadītājam samaksā, bet biļeti nepaņem, domājot, ka tas palīdzēs šoferim gūt papildu peļņu, tomēr pasažieri, iespējams, neapzinās, ka tādējādi viņi riskē ar reisu skaita samazināšanu šajā maršrutā. Diemžēl ir bijuši gadījumi, kad neatbildīgu pasažieru un negodprātīgu autobusu vadītāju darbības rezultātā nākas slēgt reisu, neskatoties uz to, ka realitātē pēc tā bijis pieprasījums. Tādēļ kampaņas ietvaros plānots aicināt iedzīvotājus ņemt biļeti, braucot sabiedriskajā transportā, jo tas ir veids, kā parādīt, ka reiss ir vajadzīgs. Turklāt pasažierim, kuram brauciena laikā nav biļetes vai tā ir neatbilstoša, draud līdz 20 eiro liels naudas sods vai izsēdināšana no autobusa,” ņemt biļeti aicina Autotransporta direkcijas valdes priekšsēdētājs Kristiāns Godiņš.

Kampaņas “Neapzodz sevi – paņem biļeti!” laikā reģionālajos maršrutos kursēs deviņi autobusi ar kampaņas simboliku, kā arī visos autobusos būs izvietoti plakāti, uzlīmes vai ekrānos pārraidīta informācija par biļetes ņemšanas svarīgumu un pasažieru iespējām sazināties ar Autotransporta direkcijas kontrolieriem, ja tiek konstatēts biļetes tirdzniecības pārkāpums. Nesaņemot biļeti vai konstatējot citus biļešu tirdzniecības pārkāpumus, pasažieri varēs sazināties ar kontrolieriem visu diennakti, sūtot īsziņu vai zvanot pa tālruni 27776621 un norādot autobusa maršrutu, brauciena dienu un laiku, kā arī pieturvietu, kurā pasažieris tika uzņemts autobusā. Tāpat kampaņas ietvaros Autotransporta direkcija publicēs karti ar maršrutiem, kuros iespējama reisu skaita samazināšana biļetes neizsniegšanas dēļ. Šie maršruti tiek atlasīti, balstoties uz autobusu kontrolieru konstatētajiem pārkāpumiem un pasažieru iesniegtajām sūdzībām.

Autotransporta direkcija piebilst, ka ir pārvadātāji, kuru apkalpotajos maršrutos biļešu tirdzniecības pārkāpumu nav vai to skaits ir ļoti mazs. Izvērtējot pārvadātāju sniegumu, tika ņemti vērā veikto kontroļu rezultāti, kopējais maršrutu tīkla apjoms, ko pārvadātājs apkalpo, kā arī pasažieru iesūtītās sūdzības vai, tieši otrādi, uzslavas.

Pārvadātāju sakārtojums ir sekojošais:

Grafika: Autotransporta Direkcija

Pareizrakstības kļūda? Iezīmējiet to un nospiediet Ctrl+Enter.

Atbildēt